Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Baltic-American Concord – tai 4 gamybos įmonių grupė, pradėjusi bendrą veiklą prieš 20 metų. Per šį laikotarpį priimta nemažai skirtingų sprendimų, grynintos verslų koncepcijos, ieškota efektyvinimo būdų, kažko atsisakyta, tačiau tvarios gamybos siekis išliko įmonių strategijose. Anot grupės vadovo, Audriaus Dabužinsko, taip atsitiko tik dėl vienos aiškios priežasties – verslui tai apsimoka.
Mitas, kad ekologiniai sprendimai yra brangūs
Lietuvoje vis dar gajus požiūris, kad įmonėms neapsimoka prisidėti prie tvarios aplinkos kūrimo, nes ekologiški sprendimai yra brangesni už įprastus, todėl įkandami tik didelėms tarptautinėms korporacijoms.
Dabužinskas kategoriškai nesutinka ir vadina tokį požiūrį mitu. „Esame ne naujokai gamybos industrijoje ir žinome į ką turi orientuotis verslas. Ir iš vienos pusės tai yra rezultatai skaičiais šiandien, o iš kitos pusės – rezultatai skaičiais ilgesnėje perspektyvoje. Bet koks, net ir ne ekologiškas sprendimas šiandien gali kainuoti brangiai, bet jis perkamas dėl atsiperkamumo ilguoju laikotarpiu. Tvarūs sprendimai, tiesa, sudėtingesni, nes kartais jie tiesiog atveria kelius galimybėms, bet ar jomis galėsi pasinaudoti – kitas klausimas. Pavyzdžiui, mes įmonių grupėje naudojame tik žaliąją energiją, tai yra tik gaunamą iš atsinaujinančių šaltinių. Ir yra įmonių, kurios bendradarbiauja tik su žaliosios energijos ženklą turinčiomis bendrovėmis. Mes ženklą turime, todėl šie verslo keliai mums atviri. O ar pavyks jais pasinaudoti, jau priklauso nuo kitų faktorių,“ – teigia jis.
Žalioji energija tiems, kurie žiūri į ateitį
Paklaustas, ar pasiteisinęs sprendimas naudoti tik žaliąją energiją, A. Dabužinskas teigia, kad atsakymą turės ateityje. „Būtent vien tik žaliosios energijos naudojimas gamyboje yra sprendimas, kurio reikšmę pamatysime ateityje. Tačiau dėl jo aš ir visa mano komanda esame ramūs: bet kuriuo atveju CO2 išmetimo į aplinką mažinimas apsimoka. Jeigu tai neatsispindės įmonių rezultatuose, tai tikrai prisidės prie visų mūsų gyvenimo kokybės švaresniame ore. Be to, jaučiame, kad turime prisidėti prie ekologiško kuro naudojimo skatinimo, nes ir patys tokį gaminame ir siūlome savo klientams, nors tai ir nėra mūsų pagrindinis produktas“ – pasakoja jis.
Asmeniniai energijos šaltiniai – jau netrukus
Saulės įdarbinimas elektros energijos gamybai – jau ne naujiena. Baltic-American Concord baldų ir baldų komponentų gamybos įmonė „Universalūs medžio produktai“ taip pat investuoja į tokio tipo elektrinę. „Siekiame maksimalaus savarankiškumo, daug žingsnių link žiedinės ekonomikos įtvirtinimo jau padaryta – sukurta sinergija: įmonės glaudžiai bendradarbiauja tarpusavyje, patys pasirūpiname patalpų šildymu, o saulės energijos panaudos projektas – seniai planuotas ir logiškas sprendimas,“ – teigia A. Dabužinskas.
Beatliekės gamybos principas duoda realią naudą
Paklausti, iš kur kilo mintis vadovautis beatliekės gamybos principu, Baltic-American Concord grupės vadovas pasakoja įmonių istoriją: “dirbame medienos perdirbimo ir baldų pramonės srityje. Nuo pat pradžių, kai įsteigėme pirmąją įmonę, stebėjome, kiek lieka antrinio produkto – žievės, skiedros, pasitaiko ir broko bei nebenaudotinų medžio atraižų. Kai steigėme baldų gamybos įmonę – iškarto planavome gamybai naudoti tik aplinkai draugiškas medžiagas tam, kad medienos likučius galėtumėm saugiai panaudoti šilumos gamybai savo reikmėms ir, žinoma, parduoti. Subūrėme ypač aukštos kvalifikacijos technikų komandą, kuri padėjo įgyvendinti ir kitą užmanymą – sukonstravome briketų gamybos hidraulinį presą. Išdirbome technologiją ir išbandėme įrengimą visose savo baldų industrijos gamyklose ir iki šiol naudojame: turime papildomą produktą – kurui skirtus ekologiškus medžio briketus ir, nuo 2013 metų įsteigtą dar vieną įmonę, kuri užsiima hidraulinių presų gamyba ir eksportu. Čia, ko gero, geriausias pavyzdys, kad galvoti apie tvarią gamybą tikrai apsimoka“.
Keičiasi požiūris į partnerius: prioritetas – besirūpinantiems aplinka
Kadangi visos grupės įmonės palaiko ir siekia maksimalaus žiedinės ekonomikos principo įgyvendinimo, atitinkami lūkesčiai keliami ir kitoms susijusioms šalims bei partneriams. „Dirbame su IKEA. Ne paslaptis, kad šiai įmonei svarbūs ekologiniai aspektai, mums – taip pat. Bendradarbiavimas daug efektyvesnis, nes abi šalys „kalba ta pačia kalba“: suprantame, kodėl mums keliami aukšti gamybos reikalavimai, nes ir patys nuolatos išsikeliame sau ambicingus tikslus, visuomet įtraukdami tvarumo principus“, - teigia A. Dabužinskas.
Paklaustas, kokie gamybos veiksmai ar priemonės rodo grupės įmonių įsitraukimą siekiant aplinkos tausojimo sprendimų, Baltic-American Concord vadovas pamini kelis: „Pavyzdžiui, rūšiuojame atliekas – tiek gamybines, tiek administracijų patalpose tam sudarytos visos sąlygos. Taip pat turime sprendimus įrenginiuose naudojamo vandens valymui ir grąžinimui panaudoti tam tikruose procesuose. Taip pat – atsakingai renkamės žaliavos tiekėjus: bendradarbiaujame su sertifikuotais, tvarkingai valdomų miškų apvaliosios medienos tiekėjais,“.
Baltic-American Concord nuo 1999 metų jungia 3 medienos apdirbimo ir baldų pramonės gamybines įmones: UAB „Užmojai su garantijomis“ – beržo medienos ruošinių gamintoja, UAB „Apvalūs medžio gaminiai“ – antra pasaulyje baldinių kaiščių ir apvalių lazdelių gamintoja bei UAB „Universalūs medžio produktai“ – užsiimanti baldų ir baldų komponentų gamyba. Nuo 2013 metų grupę papildė naujai įsteigta įmonė UAB „UMP technika“, kurios veikla – metalo apdirbimas ir įrengimų gamyba. UAB „UMP technika“ yra Asociacijos LITBIOMA narė.
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas