Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Biokuro rinką reguliuojančios teisinės bazės problemos ir jos įtaka šios svarbios ūkio šakos ateičiai – tai pagrindinė ketvirtadienį, lapkričio 8-ąją, Vilniuje surengtos tarptautinės konferencijos „Biokuro ateitis Lietuvoje: problemos ir galimybės“ tema. Į šią konferenciją sukvietė Europos studentų teisininkų asociacijos Lietuvos nacionalinė grupė (ELSA Lietuva) kartu su Aplinkos ministerija ir Lietuvos biokuro gamintojų ir tiekėjų asociacija LITBIOMA.
„Platesnis alternatyvių energijos šaltinių panaudojimas turės didelės įtakos mūsų šalies ateičiai – ir ūkio plėtrai, ir aplinkos kokybei. Apie ateitį reikia galvoti jau šiandien, ir mes, jaunoji karta, negalime likti nuošalyje. Todėl jau dabar mums rūpi, kaip skatinti naudoti alternatyvius energijos šaltinius. O tam reikia tinkamos teisinės bazės. Mūsų tikslas – į tai atkreipti ir institucijų, ir visuomenės dėmesį“, – sakė konferencijos projekto vadovas, ELSA Lietuva atstovas Karolis Panka.
Būsimųjų teisininkų inicijuota konferencija sulaukė plataus atgarsio. Į ją susirinko gerokai per šimtą dalyvių – Aplinkos, Žemės ūkio ir Ūkio ministerijų atstovai, biokuro rinkoje veikiančių įmonių, asociacijų vadovai, savivaldybių atstovai, biokuro gamintojai ir tiekėjai, biokuro rinkos specialistai, šio sektoriaus problemomis besidomintys teisės specialistai bei būsimieji teisininkai. Savo šalių patirtimi pasidalijo Švedijos ir Vokietijos ekspertai.
Aptarę dabartinę padėtį, konferencijos dalyviai diskutavo apie galimybes padidinti iš atsinaujinančių energijos šaltinių pagamintos energijos dalį. Šią dalį padidinti iki 20 proc. Europos Sąjungos šalis įpareigos kitų metų pradžioje planuojama priimti ES direktyva. Kiekvienai ES narei bus iškelti konkretūs tikslai, atsižvelgus į jos turimus išteklius ir situaciją. Kad įgyvendintų šiuos tikslus, Lietuva turi apsispręsti, kaip kuo veiksmingiau išnaudoti turimus išteklius.
Didindami energijos, gaunamos iš atsinaujinančių energijos šaltinių, tarp jų ir biokuro, kiekį, pasak Aplinkos ministerijos sekretoriaus Inesio Kiškio, prisidedame prie tarptautinės bendruomenės pastangų mažinti klimato kaitą, sukuriame papildomų darbo vietų, mažiname priklausomybę nuo importuojamo kuro.
Diskutuojant, ar reikia skatinti biokuro gamybą, Lietuvos biokuro gamintojų ir tiekėjų asociacijos LITBIOMA prezidento Remigijaus Lapinsko nuomone, tėra du keliai: arba laukti, kol tai padaryti privers augančios iškastinio kuro kainos, arba jau dabar remti biomasės naudojimą ir priimti atitinkamus teisės aktus. Iš jų pirmiausia minėtina Atsinaujinančių energijos šaltinių skatinimo programa. Taip pat reikėtų priimti energetinių želdinių, biomasės paėmimą iš miško, biokuro ruošimą, investicijas į biokuro deginimo įrangą, žaliosios energijos supirkimo tvarką reglamentuojančius teisės aktus. Iki šiol šalyje, pasak Remigijaus Lapinsko, remiama tik biodegalų gamyba, o šilumos ir elektros energijos gamybai iš biomasės ir paties biokuro gamybai skiriama per mažai dėmesio. Savo siekį skatinti biokuro sektoriaus plėtrą ir šiam tikslui sudaryti teisines prielaidas, konferencijos dalyviai patvirtino priimta rezoliucija.
Konferencijos pranešimai:
Europos Sąjungos teisinė bazė, reguliuojanti biokuro gamybą ir naudojimą
Aleksas Jakštas – UAB „Bionovus“ juristas
Lietuvos teisinė bazė, reguliuojanti biokuro gamybą ir naudojimą
Lina Užšilaitytė – VĮ Energetikos agentūros Energijos taupymo progtamos direkcijos vyr. Inžinierė
Modernaus bioenergetikos sektoriaus sukūrimas Švedijoje – kaip tai buvo pasiekta
Kjell Andersson – Švedijos bioenergijos asociacija SVEBIO
Teisinė Vokietijos bioenergetikos bazė
Sebastian Kilburg – Centrinė agrarinių žaliavų rinkodaros ir vystymo agentūra (C.A.R.M.E.N)
Medienos kuro panaudojimas Lietuvoje
Sigitas Girdziušas – Aplinkos ministerijos Miškų departamento Miškų ūkio plėtros skyriaus vyr. specialistas
Biokuro ruošimas Lietuvos miške: teisinės problemos (Privataus miškininko požiūris)
dr. Algis Gaižutis – Lietuvos miško savininkų asociacijos valdybos pirmininkas
Energetinės plantacijos Lietuvoje: teisinis reglamentavimas ir praktinės problemos
Jonas Šimėnas – Lietuvos biokuro gamintojų ir tiekėjų asociacijos direktorius
Biokuro naudojimas centralizuoto šilumos tiekimo sistemose Lietuvoje ir Europoje
Vytautas Stasiūnas – Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas
Valstybinis strateginis atliekų tvarkymo planas: biologiškai skaidžių atliekų tvarkymas
Dalia Židonytė – Aplinkos ministerijos Užterštų teritorijų ir atliekų skyriaus vyr. specialistė
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas