Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Veiklą plečianti tarptautinė biokuro birža „Baltpool“ Baltijos šalių bei Lenkijos gamintojams suteikia dar daugiau galimybių didinti biokuro produktų prekybos apimtis ir geografiją tarptautinėse rinkose. Kovą „Baltpool“ pradėjo biokuro prekybą Baltijos, Lenkijos ir Skandinavijos šalių uostuose. Taip pat nuo kovo biokuro biržoje pradedama prekyba naudotos medienos produktais.
Tikimasi, kad biokuro prekyba laivais biržos dalyviams suteiks dar daugiau galimybių didinti biokuro pardavimo apimtis užsienyje, o prekyba biokuru iš naudotos medienos įvairioms statybinių ir pramoninių atliekų tvarkymu užsiimančioms įmonėms leis dalyvauti biokuro prekybos aukcionuose bei pasiūlyti šios rūšies produktus Baltijos ir Skandinavijos šalių energijos bei šilumos gamintojams.
Pradėta biokuro prekyba uostuose
„Biokuro prekyba laivais vyksta kaip įprastai „Baltpool“ elektroninėje prekybos platformoje pagal standartizuotas prekybos taisykles, bet dalyviai nuo šiol gali registruoti prekybos aikšteles uostuose ir pirkti bei parduoti biokurą laivais. Tai aktualu Lietuvos ir kitų Baltijos šalių bei Lenkijos biokuro gamintojams ir Skandinavijos pirkėjams, kurie iš Baltijos šalių perka apie 30–50% biokuro, naudojamo Skandinavijos valstybėse“, – sako biokuro biržos „Baltpool“ generalinis direktorius Andrius Smaliukas.
Per „Baltpool“ biržą nuo šiol prekiaujama visuose Baltijos, Lenkijos ir Skandinavijos šalių uostuose. Prekiauti uostuose galima visais biokuro produktais kaip ir įprastai biokuro aukcionų metu. Prekyba vykdoma pagal „Incoterms 2020“ FOB ir CIF sąlygas.
Kita „Baltpool“ naujovė – pradėta prekyba biokuru, pagamintu iš naudotos medienos
„Pradėję prekybą biokuru iš naudotos medienos, sudarėme galimybę įvairių šalių įmonėms, energijos gamybai naudojančioms biokurą, mūsų biržos aukcionuose įsigyti dar vieną pigesnę biokuro rūšį ir taip užtikrinti geresnes šildymo bei elektros gamybos kainas. O naudotos medienos pardavėjai nuo šiol turi papildomą pardavimo kanalą ir galimybę eksportuoti šį produktą į kitas šalis, taip išplečiant savo prekybos geografiją bei asortimentą“, – sako biokuro biržos „Baltpool“ generalinis direktorius Andrius Smaliukas.
Pirkti ir parduoti naudotos medienos biokurą biržoje gali visi biržos dalyviai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Danijos, Suomijos, Švedijos ir kitų šalių. „Baltpool“ sudarė galimybes įmonėms vykdyti skaidrią prekybą naudotos medienos produktais, standartizavo jų specifikacijas, remiantis skirtingų Baltijos ir Skandinavijos šalių reikalavimais.
„Jau kurį laiką rinkoje jautėme poreikį pradėti prekybą biokuru iš naudotos medienos. Sulaukdavome ir pirkėjų, ir pardavėjų užklausų dėl tokios galimybės, ypač – iš Baltijos ir Skandinavijos šalių. Prekybos naudota mediena ir jos produktais rinka yra auganti ir šios prekybos apimtys yra gana didelės. Mes vieninteliai Europoje standartizavome biokuro produktus ir dabar šią sukauptą patirtį sėkmingai pritaikome naudotos medienos sektoriuje. Tokiu būdu siekiame rinkos dalyviams iš įvairių šalių palengvinti tarptautinius biokuro iš naudotos medienos pirkimo ir pardavimo sandorius, kurie vyksta per centralizuotą „Baltpool“ elektroninės prekybos sistemą“, – sako A. Smaliukas.
Tikimasi, kad naudotos medienos produktų pirkėjai daugiausia bus energijos gamintojai iš Baltijos ir Skandinavijos šalių, kurių katilai pritaikyti šiam biokurui, o pardavėjai – įmonės, užsiimančios statybinių ir pramoninių atliekų tvarkymu, turinčios reikiamus sertifikatus ir leidimus. Minimalus prekybos naudota mediena kiekis „Baltpool“ biržoje yra 70 MWh, t. y. apie 24 tonos.
„Baltpool“ biržoje taip pat prekiaujama medienos skiedromis, medienos granulėmis, kuro durpėmis, ligninu. 2020 m. biržoje buvo sudaryti 5629 sandoriai, parduota 5,5 TWh biokuro, o sudarytų sandorių suma siekė 54,9 mln. EUR.
Apie „Baltpool“
„Baltpool“ yra tarptautinė biokuro birža, veikianti Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Danijoje, Suomijoje bei Švedijoje. Lietuvoje „Baltpool“ taip pat organizuoja medienos ir šilumos aukcionus bei VIAP lėšų administravimą. Bendrovė priklauso EPSO-G įmonių grupei. Šiuo metu biokuro biržoje yra 435 dalyviai iš skirtingų šalių.
Straipsnio autorius: Biokuro birža „Baltpool“.
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas