Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Lietuvos ir Norvegijos biomasės energetikos įmonių atstovai lapkričio 22–23 d. Osle kviečiami dalintis patirtimi ir ieškoti naujų bendradarbiavimo galimybių žaliųjų inovacijų srityje. Ūkio ministerijos drauge su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) organizuojamos kontaktų mugės tikslas – kurti palankesnes sąlygas dvišaliam bendradarbiavimui ir pažangių technologijų plėtrai.
Ūkio viceministras Marius Skarupskas yra įsitikinęs, kad Lietuvos potencialas biomasės energetikos srityje yra didžiulis ir išnaudojamas ne iki galo. „Siekiant paskatinti konkurencinį pranašumą, turi būti orientuojamasi į inovatyvius, aplinkai nekenksmingus produktus ir technologijas. Privalome kryptingai koncentruotis į žaliuosius sprendimus, kurie sukurs pridėtinę ekonominę vertę mūsų šaliai“, – teigia M. Skarupskas.
Osle vyksiančios kontaktų mugės metu pasidalinti sukaupta patirtimi ir bendradarbiavimo idėjomis turės galimybę net 80 Lietuvos ir Norvegijos biomasės energetikos sektoriaus atstovų. Renginio dalyviai taip pat bus supažindinti su abiejų šalių situacija ir tendencijomis biomasės išteklių srityje, dvišalio bendradarbiavimo galimybėmis bei pažangiausiais šios srities išteklių panaudojimo būdais ir technologijomis, lankysis Norvegijos biomasės energetikos srityje veikiančiose pažangiose įmonėse ir organizacijose.
Lietuvos biomasės energetikos asociacijos direktorė Vilma Gaubytė džiaugiasi, kad Lietuvos biomasės sektorius šiuo metu jau lygiuojasi su Skandinavijos šalimis. „Skandinavijos valstybės visame pasaulyje garsios pažangiu vietinių išteklių naudojimu, tačiau pastaruoju metu Lietuva ima rodyti pavyzdinę kryptį biomasės energetikos srityje net ir tokioms valstybėms kaip Norvegija“, – teigia V. Gaubytė.
Pasak jos, per pastaruosius metus sukurta reikalinga teisinė bazė ir palanki terpė veikti biokurą ir pažangias biomasės energetikos technologijas gaminančias įmones, kuriose šiandien dirba apie 7000 specialistų, ir šis skaičius dar gerokai augs. Lietuvos įmonių diegiamos naujausios technologijos vertinamos visoje Europoje. Skandinavija šiandien vis labiau atsigręžia į žaliųjų inovacijų, naujų sprendimų atsinaujinančios energetikos srityje paieškas, todėl matoma puiki niša Lietuvos ir Norvegijos bendradarbiavimui šiais klausimais.
Lapkričio pabaigoje organizuojama verslo kontaktų mugė – vienas iš verslo kontaktų mugių ciklo renginių, kurie numatyti pagal Žaliosios pramonės inovacijų programą. Š. m. birželio pradžioje Taline vyko informacinių ir ryšių technologijų (IRT), o rugsėjo pabaigoje Vilniuje – atliekų tvarkymo ir perdirbimo verslo kontaktų mugės. Tęsiant Lietuvos ir Norvegijos partnerystę žaliųjų inovacijų srityje, ateinančių metų vasarį Vilniuje savo patirtimi ir idėjomis dalinsis abiejų šalių profesionalai, kuriantys ir diegiantys energetiškai efektyvias technologijas.
Detalesnę informaciją ir renginio programą galite rasti čia.
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas