Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Asociacija LITBIOMA su džiaugsmu pristato video reportažus apie biomasės energetikos vystymosi kelią bei gerąsias Lietuvos praktikas biomasės energetikoje.
Reportaže „Biomasės energetika Lietuvoje – vystymosi kelias“ įžanginį žodį tarė asociacijos LITBIOMA valdybos narys Remigijus Lapinskas, kuris apžvelgė biomasės energetikos vystymosi kelią nuo pat pirmųjų žingsnių, kai 1994 metais katilinės buvo perdarytos į katilines pritaikytas kūrenti biomasę iki 2003 metų, kai jau ~10% centralizuotos šilumos buvo gaminama iš biokuro. R. Lapinskas taip pat pristatė tuo metu susikūrusią Medienos kuro tiekėjų asociacija, kuri vienijo keletą narių dirbančių biomasės energetikos srityje, vėliau ši organizacija tapo asociacija LITBIOMA.
Lietuvos šilumos ir tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas įvardino vietinio kuro panaudojimo naudą, kuri visų pirma atsispindi jo kainoje. Taip pat sukuriama makroekonominė nauda, kadangi kūrenant vietinį kurą visa jo gamybos grandinė yra šalies viduje, kuriamos naujos darbo vietos. Prezidentas pabrėžė ir naudą aplinkai - kūrenant biokurą mažinama tarša, šiltnamio efektas.
Energijos išteklių biržos „Baltpool“ direktorė Laura Žalaitė įvardino biokuro prekybos per biržą tendencijas bei naudą, kur geriausią kainą siūlantys pardavėjai lengviau parduoda prekes, o geriausios sąlygas norintys gauti pirkėjai gali greičiau ir paprasčiau įsigyti biokurą.
Reportaže taip pat pristatytos įmonės, kurios įnešė nemenką indėlį kuriant ir vystant biomasės energetikos sektorių. Karolis Sidabras pristatė UAB „Renergija“, kurios viena pagrindinių veiklų gluosnių energetinių plantacijų auginimas. UAB „Biokaitra“ direktorius Židrūnas Mackevičius pristatė savo įmonę, kaip vienintelę Lietuvoje ir Baltijos šalyse gaminančia katilus, kuriuose galima kūrenti ne tik medžio, bet ir kitokios agrokultūros granules (šiaudų, durpių ir pan.) Buvęs UAB "Atenergy" vadovas Aleksas Jakštas paminėjo šiaudų granulių naudojimo biokurui problemą, kadangi beveik visa žaliava šiandien eksportuojama ir tik nedidelė dalis yra išnaudojama Lietuvoje.
Tolesnio vystymosi tikslus įvardino asociacijos LITBIOMA prezidentas Virginijus Ramanauskas. Kaip svarbiausios vystymosi kryptys paminėtos nederlingos žemės užsodinimas mišku, infrastruktūros miškuose tobulinimas, neefektyvių katilų modernizavimas, naujos technologijos leisiančios kūrenti prastesnės kokybės biokurą.
Reportaže „Lietuvos geroji praktika biomasės energetikoje“ pristatytos sritys, kuriose Lietuva yra pajėgi tobulėti ir tapti viena iš lyderių biomasės energetikos sektoriuje. Vytautas Stasiūnas interviu metu pristatė projektą, kurio metu Lietuva pereina nuo brangaus iškastinio kuro prie pigaus, ekologiško biokuro. Prezidentas įvardino ir kitus, kartais „pamirštus“ biomasės išteklius – šiaudus, komunalines atliekas, kurių resursai Lietuvoje yra pakankami.
Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius pabrėžė, jog būtent biomasė šiandien yra viena pačių aktualiausių atsinaujinančių išteklių energijos gamybai Lietuvoje. Daugiausiai dėl didžiulių neišnaudotų išteklių bei gerai išvystytų centralizuoto šilumos tiekimo ir elektros energijos linijų sektoriaus.
Virginijus Ramanauskas pristatė biomasės technologijas, plėtrą, galimybes. Interviu pabaigoje asociacijos LITBIOMA prezidentas įvardino Lietuvą, kaip ateityje galimą šalį - lyderę biomasės energetikos srityje.
Video reportažų scenarijus - asociacijos LITBIOMA direktorė Vilma Gaubytė ir Marius Linauskas, reportažo filmavimas ir parengimas - Marius Linauskas.
Reportažą „Biomasės energetika Lietuvoje – vystymosi kelias“ galite pamatyti čia.
Reportažą „Lietuvos geroji praktika biomasės energetikoje“ galite pamatyti čia.
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas