Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Pasaulyje pirmaujančios medienos granulių sertifikavimo sistemos „ENplus®“ atliktos apklausos rezultatai parodė, kad COVID-19 pandemija neigiamai paveikė 75% sertifikuotų gamintojų ir prekiautojų - net 2 iš 3 įmonių jau planuoja keisti granulių kainas galutiniams vartotojams.
Tyrimo tikslas buvo surinkti duomenis apie dabartinį koronaviruso pandemijos poveikį ENplus® sertifikuotoms įmonėms ir pateikti informaciją apie galimus aukštos kokybės medienos granulių rinkos svyravimus ateityje. Apklausoje dalyvavo 93 sertifikuotos įmonės iš 21 šalies (kurių dauguma yra įsikūrusios Europoje), o tai leido gana tiksliai įvertinti pandemijos poveikį mažam ir vidutiniam medienos granulių verslui.
Daugiau nei pusė neigiamai paveiktų gamintojų ir prekiautojų nurodo paklausos sumažėjimą iš galutinio vartotojo pusės kaip didžiausią ligšiolinę pasekmę. Galima daryti prielaidą, kad tai bus pagrindinė gamybos ir prekybos sumažėjimo priežastis, kurios per ateinančius mėnesius iki metų pabaigos tikisi daugiau nei pusė dalyvavusių bendrovių.
Nepaisant neigiamos tendencijos reikėtų pažymėti, kad tam tikrą ribotą įmonių skaičių (apie 5% respondentų) pandemija paveikė teigiamai! Šios bendrovės praneša apie neįprastą paklausos padidėjimą iš galutinių vartotojų pusės per pirmąjį 2020 m. pusmetį.
Apibendrinant, šie rinkos pokyčiai gali būti viena iš numatomų granulių kainų pokyčių galutiniams vartotojams priežasčių. Beveik 36% respondentų planuoja nedidelį kainų padidėjimą, o dar 26% įmonių ketina mažinti kainas iki 2020 m. pabaigos. Abiem atvejais naujos granulių kainos greičiausiai sudarys skirtumą iki 20%. Surinkti duomenys taip pat atskleidžia, kad kainos padidėjimo ar sumažėjimo reiktų tikėtis visose Europos dalyse, todėl šie pokyčiai beveik vienodai paveiks visus žemyno galutinius vartotojus.
Remiantis atlikta apklausa, 71 proc. respondentų teigia, kad vietos valdžios pagalba yra prieinama, tačiau tik mažiau nei pusė iš jų planuoja dėl jos kreiptis. Apie prieinamą Valstybės pagalbą buvo pranešta ir tokiose šalyse kaip Italija, Ispanija, Lenkija, Nyderlandai, Jungtinė Karalystė, Belgija, Vengrija, Kroatija ir dar daugiau.
Visą ataskaitą galima rasti paspaudus ČIA.
Apklausoje dalyvavusių respondentų atsakymai į klausimą
"Ar Covid-19 viruso pandemija paveikė Jūsų verslą?"
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas