Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Š. m. rugpjūčio 17-tą dieną Asociacijos LITBIOMA prezidentas Virginijus Ramanauskas kartu su Asociacijos direktore Vilma Gaubyte lankėsi Gruzijoje vykusiuose susitikimuose su Energetikos ministru Ilia Eloshvili, Žemės ūkio ministru Levan Davitashvili, Aplinkos apsaugos ministro pavaduotoja Ekaterine Grigalava, Energetikos ministerijos atsinaujinančių išteklių skyriaus vadove Margalita Arabidze ir kitais specialistais. Ekspertai dalyvavo visą dieną trukusiose dirbtuvėse, kurių tikslas buvo išanalizuoti biomasės panaudojimo galimybes Gruzijoje. Tai buvo jau ketvirtasis LITBIOMA atstovų ir Gruzijos energetikos ekspertų susitikimas.
„Gruziją ir Lietuvą sieja ne tik itin draugiškas ryšys. Abi šalys yra turtingos miškingais plotais, abi siekia energetinės nepriklausomybės, saugios bei švarios aplinkos savo gyventojams. Lietuva sparčiu žingsniu jau perėjo nuo iškastinio kuro iki švarios ir atsinaujinančios biomasės energetikos. 2000 metais centralizuotame šilumos tiekime biokuras sudarė menkus 2 proc. 2016 metais ši dalis išaugo net iki ~64 proc. 2020 metais prognozuojama ~80 proc. Besidžiaugiant savo pasiekimais būtina nepamiršti svarbios misijos – dalinti savo gerąją patirtį kitoms šalims, kur atsinaujinanti energetika dar tik pradeda vystytis. Gruzija šiandien susiduria tiek su politiniais, tiek ekonominiais išbandymais, yra būtina ir toliau dirbti kartu, dalintis žiniomis ir siekti bendro tikslo – atmosferos dekarbonizacijos.“ Po susitikimo teigė Asociacijos prezidentas Virginijus Ramanauskas.
Gruzija yra turtinga biomasės ištekliais. Šiandien yra skaičiuojama, jog miško atliekų per metus susidaro apie 1 mln. kubinių metrų, tačiau ši žaliava, kuri galėtų būti panaudojama kurui yra paliekama trūnyti miškuose.
„Esame dėkingi Lietuvai už visokeriopą pagalbą ir palaikymą. Kalbant apie atsinaujinančius energijos išteklius šiuo metu esame tik ilgo kelio pradžioje, o norint priimti tinkamus sprendimus, kurie vestų prie teigiamų rezultatų yra būtina susipažinti su kitų šalių praktika. Labai tikiuosi, jog Gruzijos energetikos sektorius toliau vystysis tinkama linkme ir po dešimtmečio galėsime didžiuotis švaria, atsinaujinančia energija.“ – sakė Gruzijos Energetikos ministras Ilia Eloshvili.
Biomasės energetikos sektorius Lietuvoje taip pat turi kur tobulėti. Šiandien galime pasigirti technologijomis ir žiniomis, kurias esame pasiruošę perduoti Gruzijai. Biokuro technologijų iš Lietuvos kasmet yra eksportuojama už ~100 mln. eur. – tai kuria darbo vietas, mažina biudžeto deficitą, gerina užsienio prekybos balansą, stiprina lietuviškų prekių ir paslaugų tarptautinį konkurencingumą. Nepaisant to Lietuvoje šiandien neveikia jokia ne bankinė draudimo, garantavimo ar sandorių kreditavimo sistema, kuri galėtų nuimti verslui nuo pečių dalį rizikos naštos ir padidinti šalies įmonių eksporto apimtis. Dažnu atveju tai užkerta kelius eksportuoti technologijas ne į Europos Sąjungos šalis, pavyzdžiui, Gruziją. Ne viena Lietuvoje veikianti ir technologijas gaminanti bei diegianti įmonė yra praradusi pelningus sandorius ir galimas naujas užsienio rinkas užsakovui neturėjus pakankamai lėšų, negavus banko garantijų užsakymui apmokėti.
Šalių atstovai sutarė toliau bendradarbiauti ir dėti visas pastangas, kad biomasės energetikos sritis vystytųsi tinkama linkme ir padėtų priarėti prie bendro šalių tikslo – švarios aplinkos ir laimingos visuomenės!
Skaityti pranešimai:
Carl Amirgulashvili_Bioenergy in Georgia.pdf
Vilma Gaubyte The way forward of biomass energy in Lithuania pdf
Daugiau akimirkų galite rasti mūsų galerijoje!
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas