Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Š. m. vasario 6 d. dienraštyje "Verslo žinios" pasirodė Naglio Navako straipsnis: "Įgūdžių eksportas: „Baltpool“ atidarė biokuro biržą Danijoje".
Lietuvos biokuro birža UAB „Baltpool“ su partneriais Danijos karalystėje atidarė biokuro biržą „BiomassPool“ ApS. Tai pirmoji biokuro birža šioje valstybėje.
Anot Andriaus Smaliuko, „Baltpool“ vadovo, „BiomassPool“ sukurta panaudojant „Baltpool“ sistemą ir žinias, o partneriai Danijoje atsakingi už biržos dokumentaciją, produktų suderinimą su rinka bei dalyvių aptarnavimą.
„Vienas strateginių „Baltpool“ tikslų - išnaudojant bendrovės sukauptas žinias bei patirtį plėsti savo veiklą į kitas valstybes. Biokuro paklausa Danijoje sparčiai auga, o didelė dalis biokuro įsigyjama tarptautiniais sandoriais, tad šioje šalyje yra puiki terpė vystyti veiklą. Įsteigta biokuro birža leis energijos gamintojams paprasčiau ir patogiau įsigyti biokuro, o biokuro tiekėjams – rasti pirkėją“, – išplatintame pranešime cituojamas Nemunas Biknius, „Baltpool“ valdybos pirmininkas.
Diskusijos dėl galimybių Danijoje atidaryti biokuro biržą su šios šalies energetikos srityje patyrusiu verslininku Kennethu Lykkedaliu, kuris tapo „Baltpool“ partneriu ir „BiomassPool“ vadovu, prasidėjo 2017 m. pavasarį.
„Danijoje biokuro rinka labai sparčiai plečiasi, daug jėgainių persitvarko, kad galėtų naudoti ne iškastinį kurą, o biokurą, tad jautėme poreikį struktūrizuoti prekybą biokuru. Išanalizavę situaciją pamatėme, kad optimaliausias kelias pasinaudoti „Baltpool“, jau penkis metus sėkmingai veikiančios biokuro biržos, patirtimi“, – teigia p. Lykkedalis.
Šiuo metu Danijos biokuro rinkoje per metus suvartojama apie 4 mln. t medienos skiedros, dvigubai daugiau nei Lietuvoje, bei 1,5 mln. t šiaudų. Manoma, kad artimu metu Danijos biokuro rinka padidės dar apie 50%. Baltijos šalys - vienas svarbesnių biokuro tiekėjų Danijoje, tad tikėtina, Lietuvos įmonės bus aktyvios Danijos biokuro biržos dalyvės.
„Esame įsitikinę, kad tai ne paskutinis „Baltpool“ sukurtos sistemos eksportas į užsienio šalis, nes biokurui užimant vis stipresnes pozicijas energetikoje, rinkoje iškart auga poreikis turėti paprastą, visiems rinkos dalyviams suprantamą ir funkcionalią prekybos platformą“, – teigia p. Smaliukas.
Šiuo metu „Baltpool“ aktyviai veikia Lietuvoje ir Latvijoje. Lietuvos biokuro biržoje prekybą vykdo Lietuvos ir Latvijos įmonės, o dalyviai iš Estijos ir Baltarusijos dirba su partneriais iš Lietuvos.
2017 m. „Baltpool“ biokuro biržos apyvarta siekė 62,83 mln. Eur, per biržą parduota 413.802 tonų naftos ekvivalento biokuro. Reguliuojami šilumos gamintojai per biokuro biržą 2017-aisiais įsigijo 97% viso šilumos gamybai centralizuotoje sistemoje sunaudoto biokuro.
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas