Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Įregistruota Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacija, jungianti visas Lietuvoje veikiančias atsinaujinančių išteklių asociacijas.
Konfederacijos tikslai - suvienijus visas šioje srityje dirbančias organizacijas, siekti, kad šiai ES prioritetinei sričiai ir Lietuvoje būtų galimybė siekti maksimalaus naudingumo valstybei ir visuomenei.
Tikraisiais nariais iš karto tapo penkios asociacijojos: Lietuvos biomasės energetikos asociacija, Lietuvos biodujų asociacija, Lietuvos vėjo elektrinių asociacija, Lietuvos atsinaujinančių išteklių asociacija ir Fotoelektros technologijų ir verslo asociacija. Kitos Lietuvoje veikiančios konfederacijos – hidro, geotermijos, pasyvaus namo - dalyvauja nario – stebėtojo teisėmis.
Atsinaujinanti energetika – prioritetas išsivysčiusių pasaulio valstybių ateities energetikoje. Štai, pavyzdžiui, 2050 metais Vokietijoje iš atsinaujinančių energijos išteklių numatoma patenkinti 80%, o Danijoje –100 % viso elektros poreikio. Atominės energetikos atsisakė Japonija, Jungtinės Amerikos Valstijos kasmet didina valstybės dotacijas atsinaujinančios energetikos tyrimams.
Kokia šiandienos situacija Lietuvoje?
Lietuvai kasmet reikia:
• apie 20 TWh šilumos (centralizuotai tiekiamos šiluma daugiabučių namų ir viešosios paskirties pastatų šildymui, individualių namų, pramonės ir žemės ūkio objektų patalpų šildymui);
• apie 10 TWh elektros energijos
šių energijos poreikių tenkinimui kasmet importuojame:
• 2,4 mlrd. m3 gamtinių dujų;
• 150 tūkstančių tonų naftos produktų;
• daugiau kaip 6 TWh elektros energijos.
už tai Rusijai per metus sumokame apie 4 milijardus litų;
Kokie realūs atsinaujinančios energetikos ištekliai?
• biokuras (malkinės medienos ir medienos perdirbimo atliekos, šiaudai, greitai augantys žilvičiai, kita augalinė masė, nuotekų dumblas) – 2,25 mln. tonų naftos ekvivalento (arba ~25 TWh energijos);
• biologiškai skaidžios pramoninės ir komunalinės atliekos – 1 300 tūkst. tonų (arba ~3TWh energijos);
• vėjo energija (generavimo potencialas) - 5,5 TWh energijos;
• saulės energija (techninis potencialas) - 2,1 TWh energijos;
• hidroelektrinėse pratekantis vanduo galėtų pagaminti 1 TWh energijos;
• biodujos (techninis potencialas) –2 TWh energijos;
• žemės gelmių panaudota šiluma leistų pagaminti iki 1 TWh šilumos;
• biodegalų gamybos pajėgumai gali pagaminti 20% ) visų Lietuvoje sunaudojamų degalų;
visi šie vietiniai energijos šaltiniai kartu sudaro apie 40 TWh Lietuvos metinį energetinį potencialą, kuris žymiai viršija bendrąjį šilumos ir elektros energijos poreikį.
Formulė 20-20-20. 2020 metais Lietuva yra įsipareigojusi 20 % padidinti energijos naudojimo efektyvumą, 20% sumažinti šiltnamio dujų išmetimus ir 20 % suvartojamos energijos pagaminti iš atsinaujinančių išteklių.
2050 metais Europos Sąjungos šalys, tame tarpe ir Lietuva, pagal parengtą programą „Energy Roadmap 2050“ numato 80-95 % sumažinti šiltnamio dujų emisijas ir visiškai pereiti prie atsinaujinančių išteklių energetikos.
Užimtumo faktorius. Vien tik biomasės išteklių optimalus panaudojimas sukurtų Lietuvoje 10 000 pastovių darbo vietų, o kur dar kitos atsinaujinančius išteklius panaudojančios potencialios energetikos įmonės, skatinančios ir aukštųjų technologijų vystymąsi.
Ekologinių problemų sprendimas. Tokių išteklių, kaip saulė ir vėjas panaudojimas visiškai nesukelia atmosferos taršos šiltnamio dujomis. Didelė Lietuvos problema – gyvulininkystės kompleksai, ten susidarančios srutos ir metano dujos, itin aršus ozono sluoksnio priešas. Biodujų energetika ne tik išsprendžia šias problemas, panaikina nemalonų kvapą, bet ir pūvančias organines atliekas paverčia naudinga šilumos bei elektros energija.
Papildomi dokumentai:
"Atsinaujinančios energetikos vystymo sąlygos ir tikslai", Martynas Nagevičius, Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas (171 KB)
10 priežasčių, dėl kurių negalima patvirtinti VAE verslo plano ir koncesijos sutarties (146 KB)
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas