Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Š.m. kovo 7 d. įvyko Asociacijos LITBIOMA inicijuotas pasitarimas probleminiais biokuro ruošos ir biomasės energetikos klausimais. Pasitarimą vedė Aplinkos viceministras p. Linas Jonauskas, dalyvavo Valstybinio miškų departamento prie Aplinkos ministerijos direktorius p. Valdas Vaičiūnas, Valstybinės mškotvarkos tarnybos vadovas prof. Andrius Kuliešis, Generalinis miškų urėdas p. Benjaminas Sakalauskas, mokslininkai ir miškininkai praktikai. Asociacijai LITBIOMA atstovavo prezidentas Remigijus Lapinskas, Asociacijos valdybos nariai Audrius Vaitkevičius, Albinas Monstavičius, Mindaugas Šilininkas.
Pasitarime buvo apžvelgta moksložinybų sukaupta informacija apie medienos biokuro žaliavos išteklius, prieaugius, naudojimo dinamiką Lietuvoje, biomasės mobilizavimo iš miškųteorinės prielaidos ir praktinės problemos. Profesorius Andrius Kuliešis, apžvelgdamas medienos biokuro galimus resursus Lietuvoje atsižvelgiant ir įEuropos Sąjungos (ES) miškų valdymą ir orientavimą biomasės energetikos kryptimi, akcentavo, kad informacija apie medienos biomasės išteklius Lietuvos miškuose yra patikima ir ilgalaikėje perspektyvoje Lietuva galėtų apsirūpinti nuo 5 iki 8 mln. kietmetrių menkavertės medienos biokuro poreikiams kasmet.
Valstybinio miškų departamento prie Aplinkos ministerijos atstovai, iš principo sutikdami su šia nuomone, akcentavo praktines problemas, neleidžiančias aktyviau vystyti biomasės energetiką. Visųpirma – nepakankamą valstybės dėmesį ir paramą biomasės žaliavos mobilizavimui iš miško. Generalinis miškų urėdas p. B. Sakalauskas akventavo, kad valstybinėmiškų sistema nuosekliai didina menkavertės medienos pasiūlą biokuro gamybai, o Valstybinė miškų žinyba yra atvira naujovėms ir moderniems biomasės žaliavos mobilizavimo iš miško sprendimams. P. Audrius Vaitkevičius akcentavo biokuro gamybos technologinius aspektus, pateikdamas tiek teigiamus, tiek neigiamus bendradarbiavimo su valstybiniais miškais pavyzdžius, o Asociacijos prezidentas Remigijus Lapinskas padarė pranešimą efektyvaus biokuro išteklių naudojimošalyje tema, teigdamas, kad min. 200 000 tne energetinės vertės biokuras (kas atitinka maždaug 1,2 mln. kietmetrių medienos) yra neefektyviai švaistomasšildymo įrenginiuose namų ūkiuose, pagrinde kaimo vietovėse, neprijungtose prie centralizuotos šilumos tiekimo sistemos.
Diskusijos dalyviai sutarė, kad reikalingas didesnis valstybės dėmesys biomasės energetikos vystymui ir biokuro gamybai iš medienos žaliavos. Konkrečiai, reikalingos valstybinės paramos programos biomasės pasiūlai iš jaunuolynų ugdomųjų kirtimų didinti, parama gyventojams, siekiantiems įsigyti biokurą taupančią ir mažiau taršią šildymo techniką. Būtina kuo greičiau užbaigti žemės nuosavybės atstatymo procesą nuosavybės grąžinimui rezervuotus miškus perduodant valdyti į nacionalinę miškų sistemąarba parduoti gyventojams, siekiant, kad juose būtų vykdoma normali ūkinėveikla. Dalis laisvos valstybinės žemės turėtų būti perduodama valstybiniųmiškų sistemai miškingumo didinimo programai vykdyti, o šiai dienai nedirbami dirvonuojantys žemės plotai galėtų būti naudojami energetinių plantacijųvystymui. Būtina ir toliau tobulinti medienos pasiūlos ir biokuro pardavimo procesus siekiant maksimalaus skaidrumo ir konkurencijos. Pasitarime dalyvavę Aplinkos ministerijos, jos žinybų ir Asociacijos LITBIOMA atstovai sutarė toliau bendradarbiauti sprendžiant biomasės energetikai svarbias problemas.
Valstybinės mškotvarkos tarnybos vadovo prof. Andriaus Kuliešio pranešimas
Generalinio miškų urėdo Benjamino Sakalausko pranešimas
Asociacijos LITBIOMA prezidento Remigijaus Lapinsko pranešimas
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas