Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
ELTA - pranešimai spaudai News
Lietuva daugeliui Vakarų valstybių yra tapusi energetinės nepriklausomybės įgyvendinimo pavyzdžiu, o energetikos sektorius mūsų šalyje ir toliau stiprėja. Biokuro pramonės apyvarta per metus sudaro daugiau nei 400 mln. eurų, biokuro technologijų į kitas šalis per metus eksportuojama už 50 mln. eurų. Tačiau nepaisant šių pasiekimų, dar yra aktualių klausimų, kuriems artimiausiu metu turėtų būti skirtas didesnis dėmesys. Vienas tokių - biokuro sandėliavimas.
Esama situacija
Šiuo metu Lietuvoje nėra jokių mokslu pagrįstų tyrimų, kurie apibrėžtų, kokio dydžio biokuro kiekius galima sandėliuoti, siekiant mažesnio gaisringumo lygio. Atsižvelgiant į šią problematiką, Lietuvos biomasės energetikos asociacijos LITBIOMA įkurta Mokslinė techninė taryba (MTT) inicijuos tyrimus biokuro sandėliavimo klausimams spręsti.
Biokuro sandėliavimo reikalavimai dabar yra apibrėžti tik gaisrinėse saugos taisyklėse, kur numatyta, kaip turi būti sandėliuojamos medienos pjuvenos arba skiedros. Pažymima, jog biokuro krūvų aukštis neturi viršyti 8 m, pagrindo plotis - 12 m, o praeigos tarp jų turi būti ne siauresnės, kaip 4 m.
MTT atstovų teigimu, gaisrinėse saugos taisyklėse apibrėžti reikalavimai nėra paremti kitų šalių praktika ar atliktais moksliniais tyrimais. Užsienyje, kaip ir Lietuvoje, biokuro sandėliavimo klausimai taip pat nėra iki galo išspręsti, tad mūsų šalis šioje srityje turi galimybę tapti ekspertine lydere.
Ekspertų komanda
LITBIOMA yra vienintelė Asociacija Lietuvoje turinti tokią ekspertinę tarybą. Viena iš pagrindinių jos funkcijų - padėti Asociacijai spręsti aktualius klausimus, vykdyti ekspertinę ir konsultacinę veiklą bei rūpintis asociacijos narių konkurencingumu. Taip pat spręsti mokslinio pagrindimo reikalaujančius Asociacijos klausimus.
MTT sudaro 12 universitetų, institutų ir verslo įmonių atstovų. Tarybos pirmininkas yra KTU Šilumos ir atomo energetikos katedros docentas Kęstutis Buinevičius. Tarp narių - Lietuvos agrarinių ir miškų centro filialo Miškų instituto direktorius Marius Aleinikovas (išrinktas ir į LITBIOMA valdybą, Aleksandro Stulginskio universiteto Šilumos ir biotechnologijų katedros docentas Egidijus Zvicevičius, LEI Degimo procesų laboratorijos vadovas Nerijus Striūgas, KTU Šilumos ir atomo energetikos katedros vedėjas Egidijus Puida ir kiti mokslo sričių atstovai.
Sėkmingas verslo ir mokslo bendradarbiavimas
Mokslinės techninės tarybos akiratyje - nuolatinis bendradarbiavimas su verslo ir mokslo įmonėmis ir LITBIOMA narėms aktualių klausimų analizė. 2016 m. Mokslinė techninė taryba dėmesį skyrė biokuro užterštumo matavimų kontrolės, Baltpool biokuro biržoje rengiamų naujų biokuro produktų specifikacijų, pelenų panaudojimo galimybių ir kitiems klausimas spręsti.
Taip pat vyksta nuolatinis bendradarbiavimo su Lietuvoje ir užsienyje veikiančiomis organizacijomis, siekiant didinti narių konkurencingumą ir įgyvendinti Lietuvos energetikos sektoriaus tikslus. Šiemet MTT veikla buvo pristatyta kovo mėn. Helsinkyje įvykusioje kasmetinėje „Nordic Baltic Bioenergy" konferencijoje, kurioje dalyvauja stipriausi biomasės energetikos ekspertai iš Šiaurės Europos valstybių. Asociacija ir jos ekspertiniai partneriai skleidžia žinią, jog Europa turi technologijas, praktines žinias, patirtį, kapitalą ir potencialą, kuriuos gali naudoti kovojant su globaliniu atšilimu.
LITBIOMA vienija daugiau kaip 50 įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, deginimo technologijų ir agro biomasės naudojimo srityse. Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos AEBIOM, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos, Pasaulio biomasės energetikos asociacijos (WBA) narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje. Biomasės energetikos sektorius per metus sukuria 7,5 tūkst. darbo vietų, 2017 m. žadamas augimas iki 10 tūkst., o atlyginimų vidurkis siekia 1 110 eurų. Technologijų yra eksportuojama už 50 mln. eurų. Biokuro pramonės apyvarta per metus siekia 300 mln. eurų.
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas