Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Š.m. gegužės 19 d. Asociacijos LITBIOMA prezidentas Virginijus Ramanauskas ir Asociacijos valdybos narys Remigijus Lapinskas apsilankė LR Seimo Aplinkos komiteto posėdyje, kuris buvo skirtas nagrinėti grupės Seimo narių siūlomoms Lietuvos miškų įstatymo pataisoms. Siūlomų pataisų esmė – suteikti pirmumo teisę apsirūpinti medienos žaliava iš valstybinių miškų įmonėms, perdirbančioms medieną ar gaminančioms produkciją, taip pat ūkininkams (iki 80 m3). R. Lapinskas savo kalboje pažymėjo, kad medieninės žaliavos eksporto iš Lietuvos klausimas yra labai svarbus, kad yra stebimas medienos žaliavos eksporto į trečiąsias šalis (visų pirma Kinija) didėjimas ir atskirais atvejais tai sukelia tam tikras problemas įsigyti medieną Lietuvos lentpjūvėms ir medienos perdirbėjams, dėl ko, tikėtina, medienos produkcijos gamybos apimtys Lietuvoje yra mažesnės negu galėtų būti. Atitinkamai yra tikėtina, kad į medienos biokuro rinką patenka mažiau lentpjūvystės atraižų ir atliekų, o tai gali neigiamai įtakoti (kelti) biokuro kainą, ypač ateityje, jei toks medienos žaliavos eksportas nevaldomai didės.
Tačiau grupės Seimo narių siūlomos įstatymo pataisos nėra suderintos su ES teisės aktais, reguliuojančiais laisvą prekių judėjimą ir konkurencinę aplinką. Asociacijos LITBIOMA nuomone, būtų galima inicijuoti procesą ES lygmeniu siekiant riboti žaliavinės medienos eksportą į trečiąsias, ne ES šalis – tokį pasiūlymą Asociacija LITBIOMA pateikė ir praeitą savaitę vykusioje AEBIOM konferencijoje Briuselyje. Iš kitos pusės, jei tam tikriems perdirbėjams vis tiktai būtų suteikiama pirmenybė įsigyti žaliavinę medieną, tai į jų tarpą privalomai turi būti įtrauktos ir biokurą gaminančios įmonės. Taip pat R. Lapinskas iškėlė idėją, kad įmonės, dėl kažkokių priežasčių nesugebėjusios įsigyti žaliavinės medienos per AMEPS sistemą, galėtų turėti galimybę į tam tikrą „apeliaciją“ – pavyzdžiui, įsigyti medienos iš specialiai tam tikslui skirto rezervinio kiekio.
Toliau vykusioje diskusijoje buvo nuspręsta ieškoti sprendimo tiek darant siūlymus prekybos apvaliąja mediena taisyklių pakeitimams, tiek LR miškų įstatymo pakeitimui, ir sprendimus surasti iki šių metų liepos 31 d., tai yra iki LR Seimo 2014 m. pavasario sesijos pabaigos.
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas