Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Pristatome naujausią Pasaulio Bioenergijos Asociacijos (World Bioenergy Association, toliau - WBA) informacinę brošiūrėlę – „Biodujos – svarbus atsinaujinančios energetikos šaltinis“. Brošiūroje aptariamos esamos ir potencialios biodujų tiekimo galimybės elektros, šildymo bei transporto sektoriuose. Pasak WBA, kadangi naudojant biodujas yra sunaudojama žaliava, kuri kitu atveju yra iššvaistoma arba paliekama pūti, biodujų produkcija turėtų būti svarbi siekio sumažinti šiltnamio dujų emisijas bei padidinti energetinę nepriklausomybę strategijos dalis. Biodujos gali sėkmingai pakeisti iškastinį kurą, kas taip pat prisideda prie šiltnamio dujų emisijų mažinimo.
„Biodujų potencialas yra didžiulis. Nustatyta, kad biodujos galėtų padengti apie 6 % globalaus pirminio energijos tiekimo arba pakeisti trečdalį dabartinio gamtinių dujų sunaudojimo. Dėl gausaus žaliavos paplitimo biodujos gali būti išgaunamos visame pasaulyje” - teigia WBA prezidentas Heinz Kopetz. „Vienas didžiausių biodujų privalumų yra tai, kad jų produkcija padeda švelninti aplinkos problemas bei tuo pačiu metu mažina iššvaistomų resursų kiekius“.
WBA yra įsitikinusi, kad kiekvienos valstybės biodujų jėgainių vystymo tikslas turėtų būti mažiausiai 30 % biodujų potencialo panaudojimo iki 2030 m. Toks planas turėtų įtraukti ne tik kiekybinius tikslus, bet ir numatyti matavimo priemones bei stebėjimo sistemą pasiekti nustatytiems tikslams. Tokia strategija turėtų būti taikoma ne tik besivystančiose, bet ir išsivysčiusiose šalyse.
Pasaulinės institucijos, tokios kaip Jungtinių Tautų organizacija ir jos filialai, Pasaulio Bankas, ruošiamas Klimato fondas turėtų pasiūlyti finansinius instrumentus, remiančius ne tik didelės apimties, bet ir mažų bei vidutinio dydžio biodujų jėgainių statybą.
WBA brošiūra „Biodujos – svarbus atsinaujinančios energetikos šaltinis“
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas