Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Š.m. vasario 22 d. Vilniuje įvyko advokatų kontoros "Bernotas ir Dominas GLIMSTEDT" kartu su partneriais "KPMG" ir "Ekotermija" organizuota konferencija „Naujoji Lietuvos energetikos strategija – interesų konfliktai ir jų sprendimai“.
Konferencijoje buvo aptariama, kaip kito Lietuvos energetikos strategija per 20 metų, kokia ji galėtų būti dabar, kad atitiktų pasaulines tendencijas, Lietuvos energetines galimybes ir turimus resursus bei regioninės integracijos poreikius, taip pat užtikrintų ekonominius, ekologinius, visuomeninius ir vartotojų lūkesčius ilgalaikėje perspektyvoje.
Renginyje dalyvavo kompetentingi energetikos srities ekspertai iš Lietuvos ir užsienio, valdžios institucijų bei energetikos rinkos dalyvių atstovai, tarp jų ir Lietuvos biomasės energetikos asociacijos LITBIOMA prezidentas Remigijus Lapinskas. Diskusijos metu R. Lapinskas pabrėžė biokuro svarbą Lietuvos ateičiai, pakalbėjo apie jo teikiamą naudą – pigią šilumos ir elektros gamybą, darbo vietų kūrimą, eksporto-importo balanso gerinimą ir energetinės priklausomybės mažinimą.
Kalbėdamas apie interesus, Asociacijos prezidentas pabrėžė, jog šiai dienai biokuro gamyba ir naudojimas yra veikiamas trijų interesų krypčių:
- tradicinio dujų importuotojų pasipriešinimo biokuro naudojimo plėtrai, kadangi biokuro rinkos vystymasis mažina jų užimamą energijos išteklių rinkos dalį;
- tam tikrų medienos pramonės ir plokščių gamintojų intereso priešintis biokuro naudojimo plėtrai, tikintis, kad tokiu būdu mažiau kils menkavertės medienos kaip žaliavos kainos. R. Lapinskas pažymėjo, kad tai siauras ir klaidingas požiūris, kadangi biokuro išteklių Lietuva turi gerokai daugiau, nei jai reikia, o ateityje vis didesnę reikšmę vaidins biomasė ne iš medienos išteklių, o agrobiomasė ir žemės ūkio atliekos, komunalinės atliekos, energetinių plantacijų teikiama žaliava ir t. t.. Asociacija LITBIOMA vysto aktyvią mokslo-tiriamają veiklą šioje srityje;
- naujai pastebimo intereso "suvalstybinti" biokuro gamybą - matyt nulemto noro kontroliuoti augančius biokuro ir iš jo gaunamų finansų srautus. Asociacija LITBIOMA laikosi nuomonės, kad toks požiūris ribotų konkurenciją, prieštarautų laisvos rinkos ir privataus verslo vystymo idėjoms: „Jei biokuro tiekimo grandinėje kartais pastebimos nesąžiningos konkurencijos apraiškos, tokius atvejus galima ir reikia išspręsti įprastinėmis rinkos priežiūros priemonėmis – skatinant įmonių konkuravimą ir užtikrinant teisingus bei teisėtus biokuro pirkimo konkursus“ – renginio metu pažymėjo R. Lapinskas.
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas