Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Š. m. liepos 17 d. Radiacinės saugos centro tinklalapyje pasirodė pranešimas "Pakeistas įsakymas leis garantuoti gyventojų ir aplinkos radiacinę saugą tvarkant medienos ir durpių pelenus".
Radiacinės saugos centro atliktų tyrimų duomenimis, lietuviškos medienos tarša Cs-137 radionuklidu yra nežymi ir deginimo metu problemų nesudaro. Didesniais kiekiais Cs-137 radionuklidu užteršta mediena į Lietuvą patenka iš trečiųjų valstybių (Baltarusijos Respublikos, Ukrainos ir Rusijos Federacijos). Tokią medieną sudeginus, pelenuose esančio Cs-137 koncentracija gali viršyti teisės aktuose nustatytą nereguliuojamosios veiklos lygį. Susidarę dideli tokių užterštų medienos kuro pelenų kiekiai gali būti pavojingi aplinkai bei gyventojams.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrė 2015 m. liepos 9 d. įsakymu Nr. V-841 pakeitė Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. kovo 12 d. įsakymą Nr. V-250 „Dėl Medienos kuro pelenų, užterštų Cs-137 radionuklidu, naudojimo ir tvarkymo tvarkos aprašo patvirtinimo“. Pakeistame tvarkos apraše yra nustatytas naujas reikalavimas dėl iš trečiųjų valstybių (Baltarusijos Respublikos, Ukrainos ir Rusijos Federacijos) į Lietuvą įvežamos biokurui naudojamos medienos bei durpių užterštumo Cs-137 radionuklidu, pakeisti medienos ir durpių kuro pelenų, užterštų Cs-137 radionuklidu, naudojimo, tvarkymo ir priežiūros reikalavimai. Medienos ir durpių gaminių, skirtų kurui, tarša Cs-137 negali viršyti 30 Bq/kg. Minėtas įsakymasįsigalios 2015 m. lapkričio 1 d.Nauji reikalavimai leis užtikrinti gyventojų ir aplinkos radiacinę saugą naudojant ir tvarkant pelenus.
Įsakymo projektą parengė Radiacinės saugos centras, remdamasis Švedijos bei Suomijos patirtimi reglamentuojant medienos kuro pelenų tvarkymą bei bendradarbiaudamas su Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos ir biokuro biržos operatore UAB „Baltpool“ atstovais.
Visą straipsnį galite skaityti čia.
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas