Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Pasaulio biomasės energetikos asociacijos (World Bioenergy Association – WBA) Generalinė asamblėja, vykusi Athens mieste (Georgia, JAV), dar vienai kadencijai organizacijos prezidentu išrinko Remigijų Lapinską, atsinaujinančios energetikos ekspertą, Lietuvos biomasės energetikos asociacijos „Litbioma“ valdybos narį.
Anot jau ketvirtus metus pasaulinei asociacijai vadovausiančio R. Lapinsko, į organizacijos vadovo postą jį atvedė sėkminga Lietuvos istorija biomasės energetikos sektoriuje.
„Kaip Lietuvos biomasės energetikos asociacijos „Litbioma“ įkūrėjas, 11 metų buvęs jos prezidentu, koja kojon žengiau su Lietuva ir jos pasiekimais šiame sektoriuje. Kryptingai vystydami biomasės energetiką pasiekėme išskirtinių rezultatų ir tapome pavyzdžiu kitoms valstybėms. Kasmet centriniame šilumos tiekimo sektoriuje sutaupome maždaug 200 mln. eurų, tapome mažiau priklausomi nuo iškastinio kuro, t.y. importuojamų dujų. Drįstu teigti, kad biomasės energetikos sektorius tapo vienu iš ekonomikos variklių– metinė apyvarta viršija 400 mln. eurų, sukurta maždaug 7 500 darbo vietų“, – dėstė Remigijus Lapinskas.
Biomasė, kaip atsinaujinančios energijos šaltinis, prisideda ir prie anglies dvideginio emisijų mažinimo. Asociacijos „Litbioma“ duomenimis, dėl perėjimo prie biomasės energetikos nuo 1997 m. CO2 emisijų kiekis centriniame šilumos ūkyje sumažėjo 60 %.
„Jau ne tik dėl mokslininkų perspėjimų apie klimato kaitos keliamas grėsmes, bet ir dėl realiai jaučiamos sankirtos su šio proceso padariniais, turime atsigręžti į atsinaujinančią energetiką ir visomis įmanomomis priemonėmis skatinti jos vystymą ir plėtrą. Kadangi buvau išrinktas dar vienai kadencijai, tęsiu pradėtus darbus – skatinsiu aktyvesnę kovą su klimato kaita, iškastinio kuro atsisakymą ir perėjimą prie biomasės energetikos, Lietuvą reprezentuosiu kaip sėkmės istoriją ir sektiną pavyzdį“, – teigė R. Lapinskas.
Anot jo, reikia toliau tęsti mokslinius tyrimus ir bandymus siekiant šilumos ir elektros gamybai naudoti daugiau žemės ūkio atliekų, kurių nekontroliuojamas deginimas daugelyje šalių (Kinija, Indija) sukelia didžiulę oro taršą, kenkia klimatui. „Dar viena sritis, kurioje reikalingas proveržis – tai biodegalų transportui iš ne maistui skirtų žaliavų (pvz. šiaudų ar medienos) gamyba. Ir be abejo, biodujų gamybos, kaip būdo atsikratyti biodegraduojančiomis žemės ūkio ar maisto pramonės atliekomis, plėtra“, – teigė Remigijus Lapinskas.
Švedijoje įsikūrusi Pasaulio biomasės energetikos asociacija sprendžia su klimato kaitos mažinimu susijusius klausimus, skatina biomasės energetikos rinkos plėtrą. Šiuo metu asociacija vienija daugiau nei 250 narių iš 60 šalių.
Daugiau informacijos:
Remigijus Lapinskas
LITBIOMA valdybos narys
+370 698 22906
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas