Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Š.m. gruodžio 6 d. Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija ir Lietuvos biomasės energetikos asociacija „LITBIOMA“ organizavo seminarą “Biomasės panaudojimas CŠT sektoriuje - esama situacija ir kliūtys jos plėtrai”.
BIO-HEAT - „Greitai augančių energetinių augalų naudojimo skatinimas Rytų Europos šalių centralizuoto šilumos tiekimo sistemose" - yra projektas, vykdomas pagal programą „Pažangi energetika - Europa" (IEE) ir bendrai finansuojamas Konkurencingumo ir inovacijų vykdomosios agentūros (EACI).
Šio projekto tikslas yra skatinti naudoti greitai augančius energetinius augalus (GAEA) kaip energijos šaltinį tikslinių šalių Vidurio bei Rytų Europoje (Čekijoje, Rumunijoje, Lenkijoje, Slovakijoje ir Lietuvoje) centralizuoto šildymo tiekimo (CŠT) sistemose, siekiant nustatyti naujus regioninius GAEA išteklius CŠT verslo grandinėms.
Greitai augančių energetinių augalų panaudojimo rinkos grandinės atstovų (CŠT įmonių, ūkininkų, žemės savininkų, mokslininkų, jėgainių projektuotojų, investuotojų jėgainių statybai, politikos formuotojų ir kt.) informavimui apie projektą, 2011 m. gruodžio 6 d. Vilniaus Gedimino technikos universitete Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA) kartu su Lietuvos biomasės energetikos asociacija „LITBIOMA" suorganizavo seminarą "Biomasės panaudojimas CŠT sektoriuje - esama situacija ir kliūtys jos plėtrai ".
Seminaro įžanginį ir sveikinimo žodį tarė LŠTA specialistas Nerijus Jasinskas, po kurio sekė ilgas, bet labai išsamus LŠTA prezidento Vytautas Stasiūno pranešimas, kuris dalyvius supažindino su dabartine CŠT sektoriaus padėtimi, iškilusiomis problemomis bei jo vystymosi/modernizavimo perspektyvomis. Antrasis pranešimas, kurį perskaitė LŠTA specialistas Nerijus Jasinskas buvo skirtas BIO-HEAT projekto pristatymui. Susirinkusiems oficialiai buvo pristatytas BIO-HEAT projektas, pateikti pagrindiniai jo tikslai, supažindinta su dabartiniu projekto etapu bei informuota šiuo metu gautus tyrimų rezultatus.
Baigiamąjį seminaro pranešimą perskaitė LITBIOMA direktorius Aleksas Jakštas. Pranešimo pradžioje buvo pateikti duomenys apie biomasės išteklius vėliau susirinkusieji sužinojo ir apie jos panaudojimo galimybes energijos gamybai CŠT sektoriuje. Taip pat trumpai apžvelgti teisiniai Lietuvos įsipareigojimai dėl biomasės panaudojimo centralizuotai tiekiamos šilumos, elektros energijos gamybai Europos Sąjungos bei šalies norminiuose dokumentuose. Pranešimo pabaigoje dalyviai išgirdo ir apie biokuro naudojimo, energijos gamybai, naudą, ir apie turimus daugiau nei pakankamus jo išteklius.
Antroji seminaro dalis, kuri vyko po pietų pertraukos, buvo skirta ekskursijai į UAB „Vilniaus energija" valdomų Vilniaus antrąją termofikacinę elektrinę (VE-2) bei Naująją Vilnią (Vilniaus miesto dalis) biokuro katilų apžiūrai. Į išvyką seminaro dalyvius lydėjo LŠTA specialistas N. Jasinskas.
Seminaro svečius maloniai priėmė katilinių atsakingi asmenys, kurie dalyviams aprodė visą techninį ūkį, pradedant nuo biokuro saugojimo aikštelių, biokuro katilų ir baigiant biokuro pelenų surinkimo rezervuarais, bei išsamiai atsakė į visus užduotus techninius, organizacinius klausimus.
PRANEŠIMŲ MEDŽIAGA:
Seminaro dalomoji medžiaga
BIO-HEAT naujienlaiškis Nr.1 BIO-HEAT naujienlaiškis Nr.1
BIO-HEAT naujienlaiškis Nr.2 BIO-HEAT naujienlaiškis Nr.2
BIO-HEAT naujienlaiškis Nr.3 BIO-HEAT naujienlaiškis Nr.3
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas