Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Š. m. liepos 2 d. „15min“ tinklalapyje pasirodė straipsnis: „Tyrėjai: gamtinių dujų populiarėjimas kertasi su tikslais pažaboti klimato kaitą“
Visą straipsnį galite rasti: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/energetika/tyrejai-gamtiniu-duju-populiarejimas-kertasi-su-tikslais-pazaboti-klimato-kaita-664-1168558?copied
Pasaulyje randantis vis daugiau gamtinių dujų tiekimo vamzdynų ir terminalų, energetikos sektoriaus plėtra smarkiai kertasi su pastangomis įgyvendinti Paryžiaus klimato sutartį, rodo naujojo populiariausio pasaulyje kuro rinkos analizė.
Pasaulyje šiuo metu statoma arba planuojama pastatyti daugiau kaip 200 suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalų, daugiausiai Šiaurės Amerikoje. Tokiems projektams finansuoti reikės 1,3 trln. JAV dolerių (1,15 trln. eurų), rodo šią ekonomikos sritį stebinčios organizacijos apibendrinti duomenys.
2015 metais pasirašyta Paryžiaus sutartis numato, jog bus siekiama, kad iki šio šimtmečio pabaigos pasaulio klimatas atšiltų „gerokai mažiau“ nei dviem Celsijaus laipsniais, palyginus su laikotarpiu iki pramonės revoliucijos. Kaip pageidautinas tikslas įvardijamas ne didesnis kaip 1,5 °C atšilimas.
Pasak mokslininkų, tai būtų įmanoma pasiekti, jeigu pasaulis drastiškai sumažintų išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Didelė jų dalis pasklinda deginant iškastinį kurą. Jungtinių Tautų tarpvyriausybinė klimato kaitos grupė (IPCC) nurodė, kad saugiausias būdas pasiekti 1,5 °C tikslą – nedelsiant imtis mažinti iškastinio kuro vartojimą. Be kita ko, rekomenduojama, kad iki šio šimtmečio vidurio bet kokios formos gamtinių dujų vartojimas būtų sumažintas 75 procentais.
Kaip nurodo Tarptautinė energetikos asociacija, dujų suvartojimas vien per 2018 metus padidėjo 4,6 procento. Prie šio pakilimo prisidėjo didėjanti gavyba Jungtinėse Valstijose ir didžiulis alternatyvių energijos šaltinių poreikis daug akmens anglių suvartojančioje Kinijoje. Energetikos ekspertai ir daugelis vyriausybių argumentuoja, kad SGD yra „tarpinis kuras“ tarp labai teršiančių anglių ir atsinaujinančių šaltinių, tokių kaip vėjo ir saulės, energija.
Antradienį paskelbtoje priežiūros organizacijos „Global Energy Monitor“ ataskaitoje sakoma, kad dabartinė pasaulinė SGD plėtra potencialiai gali padaryti didesnį poveikį planetos klimato atšilimui negu anglimis kūrenamų elektrinių plėtra. Tai lemia metanas, paskleidžiamas į aplinką išgaunant ir transportuojant gamtines dujas. Vertinant pagal sukeliamą šiltnamio efektą, metano poveikis trumpuoju laikotarpiu yra daugiau kaip 80 kartų didesnis negu anglies dvideginio. „SGD pakilimas vyksta neįtikėtinai sparčiai, o tuo pat metu metanas pasirodo esąs reikšmingai žalingesnis negu iki šiol buvo suvokiama“, – sakė „Global Energy Monitor“ vykdomasis direktorius Tedas Nace'as.
„Net ir mūsų dienomis apie gamtines dujas tebekalbama kaip apie tiltą pereinant prie atsinaujinančių šaltinių energetikos, bet tai visiškai prieštarauja faktams“, – pabrėžė jis.
Kaupiasi vis daugiau įrodymų, kad tebesitęsianti naftos ir dujų naudojimo plėtra nesuderinama su žmonijos planu pažaboti spartų mūsų planetos šiltėjimą. Šią savaitę paskelbtoje vienoje mokslinėje studijoje perspėjama, kad būsimas taršos anglies dvideginiu lygis, lemiamas esamos ir siūlomos energetikos infrastruktūros, užkirs kelia pasiekti tikslą, kad pasaulio klimatas atšiltų ne daugiau kaip 1,5 laipsnio.
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas