Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Š. m. lapkričio 11 d. Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) internetiniame tinklalapyje pasirodė pranešimas apie VKEKK paskelbtas melagingas kuro kainas.
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija yra raginama savo interneto puslapyje paskelbti korektiškas Lietuvoje naudojamų kuro rūšių kainas, nes šiuo metu kas mėnesį viešinami tarifai neatitinka realybės ir klaidina visuomenę, žiniasklaidą ir politikus, atsakingus už energetikos sprendimus.
Raginame Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją savo interneto puslapyje skubiai paskelbti korektiškas Lietuvoje naudojamų kuro rūšių kainas, nes šiuo metu kas mėnesį viešinami tarifai (http://www.regula.lt/siluma/Puslapiai/kuro-ir-perkamos-silumos-kainos/vidutine-salies-kuro-zaliavos-kaina.aspx) neatitinka realybės ir klaidina visuomenę, žiniasklaidą ir politikus, atsakingus už energetikos sprendimus.
Kainų palyginimą apsunkina tai, kad gamtinių dujų ir biokuro kainos VKEKK svetainėje pateikiamos skirtingais matavimo vienetais: dujų kainos skelbiamos Eur/MWh, o biokuro -Eur/tne. Maža to, perskaičiavus kainas vienodais matavimo vienetais tampa aišku, kad duomenys - neteisingi. Nė vienos Lietuvos šilumos tiekimo įmonės realūs gamtinių dujų įsigijimo kaštai neatitinka VKEKK interneto svetainėje pateikiamų dujų kainų.
Nekorektiška ir tai, kad VKEKK skelbiama biokuro kaina yra galutinė, o gamtinių dujų - tik produkto kaina be visų papildomų kaštų: transportavimo, pajėgumų užsakymo, SGD terminalo kaštų kompensavimo ir kitų. Atskiroms įmonėms, naudojančioms dujas energijos gamybai, šie papildomi kaštai keleriopai viršija paties gamtinių dujų produkto kainas.
Stebina VKEKK pozicija neskelbti šios reikšmingos informacijos, nors komisija disponuoja skaičiais -iš įmonių reikalaujama reguliariai pateikti visus papildomus kaštus, susijusius su dujų įsigijimu.
Raginame skubiai ištaisyti tikrovės neatitinkančias kuro kainas, suvienodinti matavimo vienetus ir skelbti galutines dujų ir biokuro kainas, kurias sumoka šilumos tiekimo įmonės. Tik toks sprendimas leis teisingai palyginti ir suvokti kainų skirtumus.
VKEKK svetainė yra pagrindinis informacijos apie kuro kainas šaltinis tiek žiniasklaidai, tiek politikams. Todėl neatsakinga skelbti tikrovės neatitinkančią ir nepilną informaciją, kuri ne tik akivaizdžiai klaidina visuomenę, bet gali turėti įtakos klaidingiems politiniams sprendimams.
Pavyzdys, kuomet VKEKK pateikiami duomenys suklaidino žiniasklaidą - portale „Delfi" pasirodęs straipsnis http://www.delfi.lt/verslas/energetika/vilniui-svyla-padai-gresia-drastiskas-silumos-brangimas.d?id=69479090 su kuro kainų lentele, grįsta realybės neatitinkančiais duomenimis.
Žemiau pateikiama LŠTA parengta biokuro ir gamtinių dujų kaina kuro pristatymo vietoje (katilinėse) 2015 metų rugsėjo mėnesį. Duomenys parengti pagal šilumos tiekimo įmonių pateiktas ataskaitas apie bendruosius kuro įsigijimo kaštus.
Straipsnį parengė Vytautas Stasiūnas (Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas).
Viešas laiškas dėl VKEKK skelbiamų melagingų kuro kainų (54.50 KB)
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas