Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Š. m. spalio 28 d. įvyko Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) įgyvendinamo projekto „Tvarus energijos ir aplinkos kokybės valdymas vietos lygmeniu“ baigiamoji konferencija, kurioje aptarti projekto rezultatai bei naujieji reikalavimai aplinkosaugos ir energetikos srityse. konferencijoje dalyvavo Asociacijos LITBIOMA direktorės asistentė Eglė Tauraitė.
Konferencijoje dalyvavo beveik 100 savivaldybių specialistų, savivaldybių įmonių, ministerijų, ambasadų, nevyriausybinių organizacijų, asociacijų, privataus sektoriaus bei mokslo įstaigų atstovų, taip pat svečiai iš Norvegijos. Projektą „Tvarus energijos ir aplinkos kokybės valdymas vietos lygmeniu“ LSA įgyvendina kartu su Norvegijos savivaldybių ir regionų bei darbdavių asociacija. Jo tikslas – padėti savivaldybėms parengti Atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros planus ir Aplinkos oro kokybės valdymo programas. Šiuos dokumentus savivaldybės turi parengti vadovaudamosi Europos Sąjungos ir nacionaliniais teisės aktais.
Konferencijos svečius pasveikinęs LSA viceprezidentas ir Energetikos komiteto pirmininkas, Elektrėnų savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis pabrėžė, kad darni energetika pagrįsta atsinaujinančios energetikos plėtra ir jos efektyvumo didinimu, o švari aplinka yra svarbiausi artimiausiu metu savivaldybėms tenkantys iššūkiai.
Renginio metu akcentuota, kad reikalavimai aplinkosaugos ir energetikos srityse kinta, griežtėja, atsiranda naujos užduotys. Savivaldybėms kyla klausimų, koks bus jų vaidmuo įgyvendinant klimato kaitos susitarimą, žiedinės ekonomikos reikalavimus, didinant energijos efektyvumą, vykdant reikalavimus aplinkos orui.
Konferencijos dalyvius su energijos taupymo pastatuose galimybėmis supažindino Nacionalinės administratorių asociacijos atstovas Ignas Krasauskas, patirtimi aplinkos oro monitoringo srityje dalinosi Norvegijos oro tyrimų instituto atstovė Kjersti Tornkvist, informaciją apie tai, kaip Norvegijos savivaldybės yra pasirengusios įgyvendinti žiedinės ekonomikos keliamus uždavinius, pristatė Norvegijos savivaldybių asociacijos atstovas Bjornas Rongevaeris. Su Lietuvos pozicija aplinkosaugos srityje supažindino Aplinkos ministerijos atstovai: buvo pristatyta Lietuvos pozicija dėl žiedinės ekonomikos paketo reikalavimų ir numatytos užduotys savivaldybėms, taip pat - Klimato kaitos susitarimas ir jo poveikis vietos valdžios institucijoms.
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas