Apie mus | Sertifikavimas | Mokslinė techninė taryba | D.U.K. | Kontaktai |
Š. m. liepos 21 d. dienraštyje "Lietuvos žinios" pasirodė straipsnis: "Vyriausybė startuoja su Vilniaus kogeneracine elektrine".
Vyriausybė nusprendė ignoruoti Vilniaus valdžią ir pradėti rengti naujos Vilniaus kogeneracinės elektrinės detalųjį planą, kuris būtinas energetikos įmonių holdingui „Lietuvos energija“ siekiant pradėti jėgainės statybas.
Anot Vyriausybės, „Lietuvos energija“ dar 2015 metų gruodį kreipėsi į Vilniaus savivaldybę, prašydama pakoreguoti miesto bendrąjį planą arba taikyti jo išimtį, kuri leistų įgyvendinti valstybinės svarbos projektą. „Daugiau kaip pusmetį nesulaukusi savivaldybės pritarimo suderinti elektrinės statybai būtinus teritorijų planavimo dokumentus, Vyriausybė nutarė pasinaudoti Teritorijų planavimo įstatymo numatyta galimybe ir imtis iniciatyvos rengti detalųjį planą“, – pranešime sakė premjeras Algirdas Butkevičius.
Vilniaus taryba per pusmetį nepriėmė sprendimo, nes reikalavo, kad „Lietuvos energija“ iš „ Vilniaus energijos“ įsigytų nebeveikiančią Vilniaus trečiąją termofikacinę elektrinę. Pasak Vyriausybės pranešimo, parengus detalųjį planą, bus prašoma suteikti statybos leidimą, o jį gavus, rudenį numatoma pradėti jėgainės statybą.
„Jau 2014 metais Vyriausybė yra pripažinusi, kad Kauno ir Vilniaus miesto šilumos tiekimo ūkis ir jo modernizavimas turi vykti per įrengimą kogeneracinių elektrinių. Kad galėtume judėti su šiais svarbiais projektais, Vilniuje, Jočionių gatvėje 13, reikia pradėti rengti žemės sklypo dviejų dalių detalųjį planą – jis yra būtinas, kad galėtume laiku įgyvendinti Vilniaus kogeneracinės elektrinės projektą“, – Vyriausybės posėdyje sakė finansų ministrė Rasa Budbergytė.
Maždaug 345 mln. eurų vertės elektrinės projektas kol kas bus plėtojamas tik „Lietuvos energijos“ jėgomis, o vėliau, jei bus rastas partneris – kartu su juo. Apie 50 proc. projekto vertės bus finansuojama Europos investicijų banko paskola.
Elektrinę už 178,29 mln. eurų statys Vokietijos energetikos objektų statybų bendrovės „Steinmuller Babcock Environment“ vadovaujamas konsorciumas, kuriame yra didžiausia Lenkijos inžinerinių ir infrastruktūros objektų statybų grupė „Budimex“ ir Lietuvos dujotiekių statybos bendrovė „Kauno dujotiekio statyba“, o jos biokuro deginimo įrenginius ir tiekimo infrastruktūrą už 149,65 mln. eurų įrengs Lenkijos energetikos objektų statytoja „Rafako“.
Jėgainę ketinama statyti šalia „Vilniaus energijos“ trečiosios termofikacijos elektrinės Gariūnuose ir Vilniaus regiono komunalinių atliekų mechaninio biologinio apdorojimo įrenginių.
Daugiau galite skaityti čia.
2003 metų vasarą įkurta Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA šiuo metu vienija 44 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių – medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių – gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energijos gamintojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos.
Biokuro gamintojai ir tiekėjai | Energijos gamybos įranga | Mokslo ir biomasės išteklių sekcija | Biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija | Energijos gamintojų sekcija |
Asociacijos nariai yra suskirstyti į 5 sekcijas: Biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcija, energijos gamybos įrangos sekcija, mokslo ir biomasės išteklių sekcija, biomasės granulių ir briketų gamybos sekcija bei energijos gamintojų sekcija.
Bendras Asociacijos LITBIOMA narių sąrašas
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus.
Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba.
LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Dokumentai ir statistika Lietuvoje
Dokumentai ir statistika pasaulyje
Pasaulio biomasės energetikos asociacija: „Argumentai, pagrįsti mokslu“
Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA
Vienija daugiau nei pusšimtį įmonių, dirbančių biomasės resursų tyrimo ir gausinimo, biokuro gamybos, biokuro deginimo technologijų (biokatilų ir biokatilinių gamybos ir statybos), agro biomasės naudojimo srityse.
Asociacija yra Europos biomasės energetikos asociacijos Bioenergy Europe, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos narė, bendradarbiaujanti su įvairiomis mokslinių ir praktinių tyrimų organizacijomis, turinčiomis įtakos biomasės energetikos vystymui Lietuvoje.
Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia konsultacijas. 2014 metais sukurta asociacijos LITBIOMA Mokslinė techninė taryba, kurios pagalba didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje.
Biomasės resursų panaudojimas Lietuvoje
Privačiuose namų ūkiuose (Lietuvoje ~ 400 000) biokuro panaudojimas sudaro dar didesnę dalį - ~ 85 – 90 %. Dažnu atveju – tokiuose individualiuose namuose naudojami seni katilai, pečiai. Šie namai biokuro (dažniausiai malkų pavidalu) sunaudoja daugiau nei daugiabučiai (~ 550 000 tne medienos per metus).
Vidutinis naudingo veikimo koeficientas (NVK) tokiuose senuose įrenginiuose yra ~ 40 – 45 %, pakeitus senus katilus ir krosnis moderniais automatizuotais katilais jis siektų ne mažiau 85 %. Taigi efektyvumas didėja dvigubai, kas reikštų ~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymą.
~ 1 mln. kubinių m. malkinės medienos sutaupymas sąlygotų:
|
Biomasės energetikos sektorius
Šiuo metu biokuro pramonės sektoriuje dirba | ~ 7500 darbuotojų |
Biokuro pramonės apyvarta per metus | ~ 300 mln. eur |
Biokuro technologijų eksportuojama per metus | ~ 100 mln. eur |
Biokuro ir dujų kainų palyginimas